Szczeniak w domu – jak się przygotować?

Już za kilka dni, tygodni w naszym domu pojawi się szczeniak w domu. Z pewnością nie możemy doczekać się tej chwili. Wyobrażamy sobie cudowne chwile z nowym czworonogiem. Jednak słodki pupil to także duże wyzwanie, dlatego warto dobrze przygotować się na przyjęcie nowego członka rodziny.

Wyprawka
Przed przybyciem szczeniaka do nowego domu musimy skompletować wyprawkę. Niech to będą przemyślane zakupy, bo wybór artykułów zoologicznych jest naprawdę wielki. Kierujmy się rozsądkiem i wybierajmy produkty funkcjonalne, a nie takie które tylko dobrze wyglądają.
W takiej wyprawce powinno znaleźć się:

Legowisko dla psa – pies potrzebuje swojego miejsca do spania, dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiednie legowisko dla naszego przyjaciela. Nie za małe ani nie za duże, aby maluch poczuł się bezpiecznie. Weźmy pod uwagę również materiał z jakiego wykonane jest posłanie, bo szczeniaczki potrafią nieźle narozrabiać.

Miseczki – potrzebne będą dwie miski, na wodę i karmę. Powinny być solidne i łatwe w utrzymaniu czystości. Na rynku dostępne są miski plastikowe, ceramiczne i ze stali nierdzewnej. Wybierzmy takie które będą dostosowane do wielkości psa.

Smycz i obroża – pierwsza obróżka powinna być wygodna, a smycz nie za dluga. Na początku szczeniak nie będzie akceptował tych akcesoriów, ale przyzwyczajany i uczony od małego z czasem polubi spacery na smyczy.

Karma – gdy kupujemy psa z hodowli albo adoptujemy ze schroniska przyzwyczajony jest on do określonego jedzenia. Należy dowiedzieć się jaka to karma i w taką się zaopatrzyć. Gdy zamierzamy zmienić rodzaj pożywienia pamiętajmy, by robić to powoli, dodając nową karmę do starej, stopniowo zwiększając porcje.

Zabawki i gryzaki – im więcej atrakcji zapewnimy szczeniaczkowi, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że wyrządzi wiele szkód. W sklepach zoologicznych dostępnych jest wiele zabawek i gryzaków odpowiednich dla małych psów, które z pewnością spodobają się naszemu pupilowi i zapewnią mu miłą zabawę.

Wybór weterynarza
Wybór lekarza weterynarii to bardzo ważna kwestia, ponieważ w pierwszym okresie życia szczeniaka będziemy się z nim często widywać. Warto popytać znajomych i innych miłośników zwierząt o ich sprawdzonych weterynarzy i samemu dokonać wyboru.

Zabezpieczenia mieszkania
Nie od dziś wiadomo, że szczeniaki są bardzo ciekawskie, sprytne i potrafią wyrządzić wiele szkód. Jednak właściciele mogą zapobiec wielu zachowaniom. Przed przyjazdem pieska pochowajmy niebezpieczne i małe przedmioty, schowajmy kable i zabierzmy doniczki z podłogi. Spróbujmy przewidzieć różne scenariusze i w miarę możliwości zabezpieczmy mieszkanie, tak by psi maluch był bezpieczny i spokojnie mógł poznawać otaczający go świat

Przygotowanie dzieci
Dzieci traktują szczeniaczki jak małe, słodkie zabawki, które są dla nich atrakcją. Rolą rodziców jest uświadomienie ich, jak będzie wyglądał dzień z małym pieskiem w roli głównej. Wytłumaczmy, że mały psiak potrzebuje dużo spokoju i że nie wolno go wybudzać. Niech maluchy wiedzą, że nie wolno ciągnąć, przytulać na siłę i męczyć małego zwierzaczka. Uprzedźmy również że szczeniaki maja ostre ząbki i bardzo często ich używają.

Wiedza
Wielu osobom wydaje się, że nie ma nic skomplikowanego w opiece nad szczeniakiem. Jednak im większej wiedzy zasięgniemy, tym będzie nam łatwiej zajmować się naszym przyjacielem. W książkach, Internecie czy prasie znajdziemy porady na temat nauki czystości, oswajania ze smyczą czy sposobów żywienia.

Szczeniaczek w domu to wielka radość, ale także wielka odpowiedzialność. Dlatego przygotujmy się dobrze na przyjęcie małego pieska. Będzie to miało wpływ na jego dalsze życie, a nam ułatwi rozpoczęcie przygody z nowym towarzyszem.